FEB3

Παραδοσιακά επαγγέλματα στην παλιά Αθήνα

Την Τρίτη 20-2-2024 τα παιδιά της Β΄ τάξης επισκέφτηκαν το Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων « Μελίνα Μερκούρη», όπου περιηγήθηκαν στους χώρους που αναπαριστούν μια γειτονιά της παλιάς Αθήνας. Εκεί είδαν τα παλιά σπίτια και μαγαζιά, όπως καφενείο, κουρείο, φωτογραφείο, τυπογραφείο, παντοπωλείο και εμπορικό κατάστημα. Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης γνώρισαν πτυχές της ζωής των ανθρώπων της Πλάκας και ορισμένα από τα επαγγέλματά τους στις αρχές του 20ου αιώνα και συζήτησαν τις διαφορές από τη σημερινή ζωή. Πέρασαν μια ενδιαφέρουσα ημέρα ταξιδεύοντας με τη φαντασία τους στα παλιότερα χρόνια.

IMG 5749-scaled

Την Πέμπτη 25 Μαΐου 2023 έγινε η καθιερωμένη μας ημιημερήσια ψυχαγωγική εκδρομή , καθώς πλησιάζουμε στο τέλος της χρονιάς.

μουσειο-πειραμ1

Μια ξεχωριστή μέρα πέρασαν τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης την Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2023, στο Μουσείο Πειραμάτων.

FOTO1

Πώς ήταν το σχολείο τα παλιά χρόνια; Πώς πράγματα αυτονόητα σήμερα, όπως τα βιβλία, τα τετράδια, ακόμα και το κολατσιό έλειπαν από τους παππούδες και τις γιαγιάδες μας, όταν ήταν μαθητές;

Αυτά και πολλά άλλα ερωτήματα είχαν την ευκαιρία να σκεφτούν και να βρουν τις απαντήσεις τους τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης που επισκέφτηκαν στις 24-1-2023, το Μουσείο Σχολικής Ζωής στην Πλάκα.

Μια όμορφη μέρα και μια υπέροχη θεατρική παράσταση παρακολούθησαν τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου 2022. Στον ατμοσφαιρικό χώρο του Τρένου στο Ρουφ, όπου οι παραστάσεις πραγματοποιούνται σε ειδικά διαμορφωμένα βαγόνια, η παράσταση ¨Το μαγικό πινέλο της Νουρ» μάγεψε τα παιδιά.

Το έντονο αντιπολεμικό μήνυμα του έργου πλαισιωμένο από τις αξίες της φιλίας, της ομαδικότητας, της προσπάθειας για έναν καλύτερο κόσμο δόθηκαν με απτό τρόπο μέσα από τη διαδραστική αυτή παράσταση. Οι ήρωες περνώντας από διάφορες περιπέτειες κατάφεραν να περάσουν από τον μουντό και άγριο κόσμο του πολέμου στον πολύχρωμο και αισιόδοξο της ειρήνης, ταξιδεύοντας σε πίνακες κορυφαίων ζωγράφων με όχημα τη μουσική, την κίνηση, τη θεατρική έκφραση.

20221116 103439 resized

ATHLITISMOS22

Το σχολείο μας την Τετάρτη 5 Οκτωβρίου, διοργάνωσε επίσκεψη στο Αθλητικό Κέντρο ”CourosFootballClub” για τον εορτασμό της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Το σύνθημα της εκδήλωσης ήταν «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ» με στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής.

foto11

Την Τρίτη  17 Μαΐου 2022 έγινε η καθιερωμένη μας ημερήσια ψυχαγωγική εκδρομή, καθώς πλησιάζουμε στο τέλος της χρονιάς.

Τα παιδιά όλων των τάξεων με σύμμαχο τον καλό καιρό και τη μεγάλη τους όρεξη για παιχνίδι, διασκέδασαν στο FOUS DE FOOT στη  Βάρη  κάνοντας πλήθος αθλητικές και παιγνιώδεις δραστηριότητες στους ασφαλείς και περιποιημένους χώρους του.

Και του χρόνου, παιδιά!

Καλό καλοκαίρι!

foto3

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης σήμερα Δευτέρα, 11/4, επισκέφθηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Πειραιά για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Με φωτιά και με χαλκό φτιάχνω άγαλμα θεϊκό…», που μας μυεί στη διαδικασία δημιουργίας χάλκινων αγαλμάτων, κατά την αρχαιότητα. Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η κ. Εύη Πίνη, γνωστή στον πληθυσμό του σχολείου μας από την εμπλοκή της επιστημονικά στην αρχαία αγροικία που είχα βρεθεί στα θεμέλια της νέας πτέρυγας του σχολικού μας συγκροτήματος.

foto2 d

Στις 9 το πρωί της 8η Απριλίου 2022 τα παιδιά της Δ΄ τάξης με τη συνοδεία της διευθύντριας του σχολείου μας κας. Ευαγγελίας Καυκούλα και της δασκάλας τους κας. Φωτεινής Διαμάντη ανηφόρισαν για τον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης. Καθοδηγούμενα από την εξαίρετη ξεναγό κυρία Διοτίμα Λιαντίνη επισκέφτηκαν τα Προπύλαια, το ναό της Αθηνάς Νίκης, το Ερέχθειο και φυσικά τον Παρθενώνα. Το βλέμμα μας στάθηκε στον γειτονικό λόφο του Φιλόπαππου και τον Λυκαβητού και βέβαια σε όλο το λεκανοπέδιο από την Πεντέλη έως τον Πειραιά και από την Πάρνηθα έως τον Υμηττό. Η περιήγησή μας ολοκληρώθηκε με τη βόλτα μας στον Ναό του Ασκληπιού και στο αρχαίο θέατρο του Διονύσου.

ΑΡΧΑΙΟΛ ΠΕΙΡΑΙΑ

Τη Δευτέρα 28 Μαρτίου τα παιδιά της Β΄ τάξης επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο του Πειραιά, όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα:

« Η ιστορία μιας πλαγγόνας».

Είχαν την ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν τη διαδρομή των παιχνιδιών στο χρόνο, να δουν τις αντίστοιχες προθήκες με τα αρχαία παιχνίδια και έκαναν τις δικές τους κατασκευές από πηλό. Ήταν μια ενδιαφέρουσα επίσκεψη που άρεσε πολύ στα παιδιά!