antibullying

ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΤΗ ΒΙΑ

Τη Δευτέρα 6 Μαρτίου 2018 στο σχολείο μας έγιναν δράσεις κατά της σχολικής βίας από όλες τις τάξεις.

Τα παιδιά της Α ΄ τάξης άκουσαν το παραμύθι της Φυλλιώς Νικολούδη « Το χαρούμενο λιβάδι». Στη συνέχεια το παρουσίασαν ως θεατρικό δρώμενο και έφτιαξαν το δικό τους χαρούμενο λιβάδι με την τεχνική του κολλάζ. Το παραμύθι είναι μια διαπολιτισμική ιστορία που επιδιώκει να κάνει τους μικρούς μαθητές να δουν τα πράγματα γύρω τους με άλλη ματιά. « Είμαστε όλοι ίδιοι; Πώς αντιδρά μια παρέα από μαργαρίτες όταν ξεφυτρώνει στον αγρό τους μια κόκκινη παπαρούνα; Πώς αντιδρούμε εμείς όταν κάποιος διαφορετικός τολμήσει να συνυπάρξει δίπλα μας»

Τα παιδιά των Β΄, Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων παρακολούθησαν εκπαιδευτικά βίντεο και συζήτησαν με τους δασκάλους τους για να αποσαφηνίσουν την έννοια του σχολικού εκφοβισμού, να μάθουν τις διάφορες μορφές του και να βρουν τρόπους αντιμετώπισής του. Από τις συζητήσεις προέκυψε πως είναι ένα θέμα που μας αφορά όλους και οφείλουμε να το σταματήσουμε έχοντας στο οπλοστάσιό μας πολλές εναλλακτικές ειρηνικής δράσης. Τα βίντεο που προβλήθηκαν ήταν: «Ο ήρωας των υπερηρώων» και «Αντιμετώπισε τον νταή χωρίς να τον αγγίξεις». Η κάθε τάξη στη συνέχεια έκανε συγκεκριμένη εικαστική δημιουργία, όπως δημιουργία και εικονοποίηση συνθημάτων, καλών πρακτικών, ομαδική ζωγραφική σύνθεση και ελεύθερη ζωγραφική, που αναρτήθηκε σε χώρο του σχολείου.

Ας ευχηθούμε τέτοιες δράσεις να αποτελέσουν την αρχή του προβληματισμού μικρών και μεγάλων και της μείωσης εμφάνισης του λυπηρού αυτού φαινομένου από τα σχολεία μας.

P3052030

P3052032