1821 2018

Σήμερα Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018 στην αίθουσα εκδηλώσεων των σχολείων μας τα τμήματα της Ε΄Τάξης παρουσίασαν την επετειακή εκδήλωση για την 25η Μαρτίου.

Οι μαθητές των τάξεων Ε2΄του 4ου Δημ. Σχολείου και Ε΄του 5ου Δημ. Σχολείου παρουσίασαν ένα αφιέρωμα στον ξεσηκωμό του Έθνους το 1821 μέσα από την ποίηση των Δ. Σολωμού, Ν. Εγγονόπουλου, Α. Κάλβου, Γ. Ρίτσου, Κ. Παλαμά, τη μουσική των Γ. Μαρκόπουλου, Στ. Ξαρχάκου, Γ. Χατζηνάσιου και τη λαϊκή μας παράδοση.

Τα παιδιά μέσα από μια διαδρομή που κράτησε από την άλωση της Κωνσταντινούπολης μέχρι και την παλλαϊκή απαίτηση για παραχώρηση Συντάγματος και δημοκρατική διακυβέρνηση στη μεταπελευθερωτική Ελλάδα του 1843, φώτισαν κορυφαία γεγονότα του αγώνα για την εθνική μας παλιγγενεσία. Η παρουσίαση αυτή ανέδειξε τον ηρωισμό, τη θυσία και την αυταπάρνηση όλου εκείνου του ανθρώπινου δυναμικού που συνέβαλε για να ελευθερωθεί η πατρίδα μας από τα δεσμά της σκλαβιάς 400 ετών.

Οι μαθητές της Ε1΄ Τάξης του 4ου Δημ. Σχολείου στο πλαίσιο του προγράμματος "Η ελληνική επανάσταση μέσα από τα ελληνικά νομίσματα και χαρτονομίσματα" παρουσίασαν τους ήρωες της Επανάστασης του 1821 κάνοντας παράλληλα μια αναδρομή στο παλιό μας εθνικό νόμισμα, τη δραχμή. Το μέρος αυτό ανέδειξε τη διαχρονική απόδοση τιμής στις ηρωικές μορφές των αγωνιστών του ΄21, όπως αυτή αποτυπώνεται εμβληματικά ως επιλογή των απεικονιζόμενων προσώπων στην έκδοση των εθνικών μας νομισμάτων.

Το θρησκευτικό στοιχείο προβλήθηκε μέσα από την παρουσίαση των παιδιών. Πρέπει να σημειώσουμε ότι ο εορτασμός είναι διπλός και αφορά τόσο στην έναρξη της επανάστασης του 1821 όσο και στον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου, καθώς οι Έλληνες, όταν σχεδίαζαν τον πανελλαδικό ξεσηκωμό του σκλαβωμένου λαού μας, πριν επαναστατήσουν, θέλησαν να συνδυαστούν αυτά τα στοιχεία, έναρξη και εορτασμός, προκειμένου να δυναμώσει η πίστη του σκλαβωμένου Έλληνα στο όραμα της λευτεριάς, να αποκτήσει το ιστορικό γεγονός έναν παράλληλο συμβολισμό αναγέννησης και να εξασφαλιστεί η όσο το δυνατόν καθολική συμμετοχή στον αγώνα.

Τη γιορτή επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων

Βεκιαροπούλου Κωνσταντίνα

Δελλαπόρτα Έφη

Ψυχογιός Βελισσάριος

Η μουσικός των σχολείων, Βανού Κατερίνα

Η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής, Πανταζή Χριστίνα

Χορωδία: Ε1΄, Ε2΄ του 4ου και Ε΄του 5ου Δημ. Σχ.

Βιολί: Καρπουζάκη Μαρία, Δ΄ Τάξη

Αρμόνιο: Νέτης Γιάννης, Ε2΄ Τάξη

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες και των δυο σχολείων μας, τους/τις εκπαιδευτικούς των τάξεων και των ειδικοτήτων που συνέβαλαν στο άρτιο αυτό αποτέλεσμα!

1821_2018
25hMartiou001