fotorama1

Την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου 2018 ο εκπαιδευτικός οργανισμός «Φωτόγραμμα» υλοποίησε στο σχολείο μας εκπαιδευτικό πρόγραμμα διαδραστικού κινηματογράφου. Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με το σύγχρονο αυτό τρόπο προβολής, κατά τον οποίο, με τη δική τους συμμετοχή αποφασίζουν για τη συνέχεια και την εξέλιξη της ιστορίας. Η διάδραση βοηθά στη μεγαλύτερη προσοχή και συγκέντρωση των παιδιών, ενώ η τεχνική τούς είναι οικεία από τα τόσο διαδεδομένα ηλεκτρονικά παιχνίδια.

Στο τέλος της προβολής τα παιδιά συμμετείχαν σε δραστηριότητες και παιχνίδια χωρισμένα σε ομάδες.

Τα προγράμματα που παρουσιάστηκαν ήταν προσαρμοσμένα στην ηλικία και τα ενδιαφέροντα των παιδιών. Έτσι προβλήθηκαν:

Μαθαίνω να αγαπώ τον άνθρωπο: Στα παιδιά των Α΄ και Β΄ τάξεων

Άγρια ζώα της Ελλάδας: Στα παιδιά των Γ΄ και Δ΄ τάξεων

Νικάμε τη βία και τον σχολικό εκφοβισμό: Στα παιδιά των Ε΄ και Στ΄ τάξεων

Το ενδιαφέρον των παιδιών ήταν μεγάλο και παρακολούθησαν τις προβολές με ευχαρίστηση, ενώ έμαθαν διασκεδάζοντας!

fotorama2