ΕΙΡΗΝΗ ΕΞΩ

Ο  πόλεμος  και  η  ειρήνη  μέσα  από  τα  μάτια  των  παιδιών !!!

Τα  παιδιά  διαβάζουν , ζωγραφίζουν , δημιουργούν  και  προβληματίζονται .

Σκοπός της δράσης ήταν  η ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα ειρήνης, έκφραση φιλίας και αλληλεγγύης

Α ΤΑΞΗ

Στο πλαίσιο του αφιερώματος για την «Ειρήνη» στην Α΄ τάξη διαβάσαμε την ιστορία του Τζάνι Ροντάρι: «Όταν στο Μιλάνο έβρεχε καπέλα» ,από το βιβλίο του «Παραμύθια για να σπάτε κέφι».

Αφού το επεξεργαστήκαμε νοηματικά ,το αντιπαραβάλαμε με τη βροχή από τις βόμβες που πέφτουν από τα πολεμικά αεροσκάφη και σκορπίζουν τον θάνατο και την καταστροφή. Πώς θα μας φαινόταν λοιπόν αν αντί για βόμβες έπεφταν παγωτά καραμέλες, λουλούδια και ό,τι άλλο μπορεί να γεννήσει η φαντασία των παιδιών ;

Α ΤΑΞΗ1

Β ΤΑΞΗ

Ομαδική εργασία για την παγκόσμια ειρήνη

Τα παιδιά της Β΄ τάξης του 5ου Δημοτικού Μοσχάτου διάβασαν το παραμύθι της Ανίτα Λόμπελ « Πατάτες πατάτες». Αφού επεξεργάστηκαν το περιεχόμενο και απόλαυσαν την εικονογράφηση, έφτιαξαν δυο ταμπλώ με τίτλο « Ανοίγω το παράθυρό μου: στον πόλεμο και την ειρήνη».

Στο πρώτο ζωγράφισαν τι βλέπουν τα παιδιά που στη χώρα τους γίνεται πόλεμος και στο δεύτερο αυτά που ζουν με ειρήνη. Οι διαφορές είναι εμφανείς και οι ζωγραφιές των παιδιών εύγλωττες.

20220414 110914

Γ ΤΑΞΗ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, έγινε μέσα στην τάξη αφιέρωμα στην Ειρήνη.

Μαζί με τα παιδιά επεξεργαστήκαμε το βιβλίο IMAGINE. Το βιβλίο αυτό είναι εμπνευσμένο από τους στίχους του θρυλικού τραγουδιού του Τζον Λένον με τη συνεργασία της Διεθνούς Αμνηστίας και οραματίζεται έναν ειρηνικό κόσμο.

Στη συνέχεια τα παιδιά ασχολήθηκαν με διάφορες εργασίες και κατασκευές και έγινε και η ομαδική εργασία που σας παρουσιάζουμε.

IMAGINE

Δ ΤΑΞΗ

Οι 22 μαθητές της Δ΄ τάξης του 5ου Δημοτικού Σχολείου Μοσχάτου, επεξεργάστηκαν νοηματικά, με τη δασκάλα τους, το ποίημα του Ράντγιαρντ Κίπλιγκ «Αν…».

Αρχικά εντόπισαν στο ποίημα τον τρόπο γραφής και τα νοήματα και κατέληξαν στην αλυσίδα της ειρήνης: ειρήνη με τον εαυτό μου, ειρήνη με τους συνανθρώπους μου, παγκόσμια ειρήνη.

Στη συνέχεια έγραψαν το δικό τους ομαδικό ποίημα με τον ίδιο τίτλο και τρόπο όπως ο ποιητής.

Το αποτέλεσμα της δημιουργικής τους γραφής είναι το ακόλουθο: ΚΛΙΚ --------->> Δ τάξη -Ειρήνη-δημιουργική γραφή

20220407 093527

Ε ΤΑΞΗ

Στα πλαίσια του εορτασμού της ημέρας του παιδικού βιβλίου  και σε συνδυασμό με συζήτηση που έγινε για τη σπουδαιότητα και τα θετικά που προσφέρει η Ειρήνη σε όλο τον κόσμο , η Ε τάξη του σχολείου μας διάβασε το βιβλίο : « Ένας καλύτερος κόσμος - τα δικαιώματα του παιδιού». Έπειτα δημιούργησαν ομάδες και εικονογράφησαν ευφάνταστα τα δικαιώματα των παιδιών , μέσα από μια παιγνιώδη δραστηριότητα που σκοπό είχε να εμπλακούν όλοι οι μαθητές στη δημιουργία ενός κολάζ για την παγκόσμια Ειρήνη και το ρόλο των ευτυχισμένων παιδιών .

Το ευχαριστηθήκαμε όλοι παρά πολύ !!!

E ΤΑΞΗ1

ΣΤ ΤΑΞΗ

«Τοταξίδι του Φερεϋντούν»

Ο πόλεμος καταστρέφει ζωές…Ο πόλεμος καταστρέφει ψυχές…Ο πόλεμος αποδεκατίζει οικογένειες και λαούς…Ο πόλεμος οδηγεί σε ξεριζωμό

Αυτά είναι τα βιώματα και του μικρού Φερεϋντούν από το Ιράν , που αναγκάζεται να εγκαταλείψει την πατρίδατου, λόγω του πολέμου.Μόνος και ορφανός ταξιδεύει σε άγνωστα μέρη, με πυξίδα το φωτεινό του άστρο,έναν χαρταετό,να τουδείχνει τον δρόμο. Τα λόγια της μητέρας του και το σημειωματάριο που του είχε κάνει δώρο ο πατέρας του του δίνουν θάρρος και κουράγιο να συνεχίσει.

Παρόλααυτά είναι δυνατός!Τα όπλα του τον φέρνουν στη χώρα μας, όπου έρχεται σε επαφή με έναν πολιτισμό, όχι και τόσο διαφορετικό από τον δικό του.

Οι δυο λαοί είχαν τη δική τους προϊστορία, από την αρχαιότητα, σημαδεμένη από σκληρούς πολέμους αλλά και από περιόδους ειρηνικής συνύπαρξης.

Τώρα πια το ξέρει καλά…Θα κάνει την Ελλάδα πατρίδα του ,άλλωστε είναι η πατρίδα τηςδημοκρατίας, της ελεύθερης σκέψης και της φιλοσοφίας. Ναιώρα μπορεί να κάνει τα όνειρά του πραγματικότητα

Παίρνοντας έμπνευση από το υπέροχο και συγκινητικό βιβλίο του Γρηγόρη Χαλιακόπουλου, εκτεταμένα αποσπάσματα του οποίου διαβάσαμε στην τάξη, οι μαθητές και μαθήτριες της Στ΄τάξης του σχολείου μας έστειλαν ένα ηχηρό αντιπολεμικό μήνυμα,  φτιάχνοντας τους δικούς τους «φωτεινούς χαρταετούςτης ειρήνης», προσπαθώντας να τους φτάσουν ως τον ήλιο.

ΕΙΡ ΣΤ1

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ  ΟΛΩΝ  ΤΩΝ  ΕΡΓΩΝ  ΤΩΝ  ΜΑΘΗΤΩΝ  ΜΑΣ