DRAS 2

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας ασχολήθηκαν με το θέμα της διαφορετικότητας, της ενσυναίσθησης και της αναπηρίας, με έμφαση στον αυτισμό.

Μετά από πολλές σχετικές δράσεις που έγιναν με τις δασκάλες τους στις τάξεις οι μικροί μας μαθητές και οι μικρές μας μαθήτριες θέλησαν να παρουσιάσουν ένα δείγμα του έργου τους και να προβούν σε μια ενέργεια ευαισθητοποίησης. Έτσι, τα παιδιά της Α΄ τάξης παρουσίασαν το τραγούδι «Για τα παιδιά» στη νοηματική γλώσσα, αποτυπώνοντας στίχους του τραγουδιού σε ζωγραφιές, άλλοτε βλέποντας και άλλοτε με κλειστά μάτια. Αντίστοιχα, σε συνεργασία και με τον γυμναστή του σχολείου μας, τα παιδιά της Β΄ τάξης, έκαναν σκυταλοδρομία στην αυλή χωρισμένα σε ομάδες, την πρώτη φορά με τυπικό τρόπο, ενώ τη δεύτερη με κλειστά μάτια και υπό την καθοδήγηση συνοδού/οδηγού.

Μέσω των παραπάνω δράσεων και τον βιωματικό τους χαρακτήρα, έγινε μια προσπάθεια να παρουσιαστούν οι διάφορες δυσκολίες που αντιμετωπίζουν συνάνθρωποί μας με αναπηρία και οι εναλλακτικοί τρόποι τους να ζουν ισότιμα, ξεπερνώντας πιθανά εμπόδια, όπως ακριβώς τους αξίζει!

DRAS 3

DRAS 1