20240312 102635 resized

Το πολύ σημαντικό θέμα της ανακύκλωσης είχαν τη δυνατότητα να προσεγγίσουν τα παιδιά του σχολείου μας την Τρίτη 12-3-2024.

Τέμπη…ένας χρόνος μετά

Με αφορμή την εθνική τραγωδία των Τεμπών τα παιδιά της Β΄ τάξης συζήτησαν, άκουσαν σχετικά τραγούδια και αποτύπωσαν τα συναισθήματά τους σε ένα εικαστικό έργο. Με αυτόν τον τρόπο ένωσαν τις προσευχές τους με αυτές των οικογενειών και τόσων άλλων ανθρώπων και ζωγράφισαν όσα αισθάνονται με τα χρώματα της καρδιάς και της ελπίδας, ως φόρο τιμής στα αθώα θύματα, νέους ανθρώπους στην πλειοψηφία τους.

TRENO1

SXOLIK3

Όπως κάθε χρόνο το σχολείο μας έκανε αφιέρωμα στην ημέρα κατά της σχολικής βίας με ποικίλες δράσεις όλων των τάξεων.

Τα πρωτάκια μας δραστήρια και χαρούμενα έδωσαν την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου 2023 μια χαρούμενη νότα στο σχολείο μας! Τραγούδησαν το παραδοσιακό τραγούδι « Παντρεύουνε τον κάβουρα» στις υπόλοιπες τάξεις μασκαρεμένα κατάλληλα και γιόρτασαν με αυτό τον τρόπο την Αποκριά.

Μπράβο σας, παιδιά! Σας απολαύσαμε πραγματικά! Και του χρόνου!

fl 3

Ένα όμορφο πρόγραμμα από τον Λύραυλο

Την Πέμπτη 12 Μαΐου 2022 τα παιδιά όλων των τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον, πρωτότυπο και διασκεδαστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Με όχημα τη μουσική και μέσα από ήχους που έρχονταν από την Αρχαία Ελλάδα τα παιδιά είδαν και άκουσαν είκοσι σπάνια χειροποίητα αντίγραφα αρχαίων και παραδοσιακών μουσικών οργάνων σε μια μουσική παράσταση. Η καλλιτεχνική ομάδα «Λύραυλος» ζωντάνεψε και ενεργοποίησε το ενδιαφέρον των παιδιών με ελκυστικό και διαδραστικό τρόπο. Τα παιδιά είπαν τις απορίες τους και μέσα από τη γλώσσα της μουσικής «ταξίδεψαν» στο παρελθόν και ονειρεύτηκαν το μέλλον.

IMG-80b20a8f9959c2998d3a1aa7eb3ef40d-V

Εργαστήριο σοκολάτας στο σχολείο μας

Την Παρασκευή 17 -12 -2021, τα παιδιά της Β΄ τάξης έκαναν το πιο γλυκό εργαστήριο!

safe internet

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται τον Φεβρουάριο κάθε χρόνο, με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των Online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Την ευθύνη οργάνωσης στη χώρα μας έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου SaferInternet4Kids (www.saferinternet4kids.gr ). Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνου, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Μαθήματα για παιδιά Δημοτικού

xrisi internet