ΦΩΤΟ2

Θέλουμε τα παιδιά μας να αποδέχονται τη διαφορετικότητα και το σχολείο μας να γίνει πιο συμπεριληπτικό. Με αυτόν τον στόχο η διεθνής Μη Κυβερνητική Οργάνωση « Κίνητρο» επισκέφτηκε το σχολείο μας την Τρίτη 21 Μαρτίου. Οι υπεύθυνοι της οργάνωσης και εθελοντές που πλαισιώνουν τις δράσεις της σε διεθνές επίπεδο, έκαναν ένα πρόγραμμα καθαρά βιωματικό με στόχο να ευαισθητοποιήσουν τα παιδιά απέναντι σε αυτό το τόσο σημαντικό θέμα. Με δράσεις, όπως παιχνίδια με κλειστά μάτια, ζωγραφική χωρίς χέρια και αντίληψη αντικειμένων με την όσφρηση και την αφή τα παιδιά όλων των τάξεων μπόρεσαν για λίγο να μπουν στη θέση μαθητών με έλλειμα στις αισθήσεις και να προσεγγίσουν μέρος των δυσκολιών τους.

Τέτοιες δράσεις είναι πολύ σημαντικές, γιατί τονώνουν την ενσυναίσθηση και τη διάθεση συνεργασίας των παιδιών μας.

ΦΩΤΟ1

ΦΩΤΟ3