20240312 102635 resized

Το πολύ σημαντικό θέμα της ανακύκλωσης είχαν τη δυνατότητα να προσεγγίσουν τα παιδιά του σχολείου μας την Τρίτη 12-3-2024.

Μέσα από μια προσεγμένη παρουσίαση έμαθαν, προβληματίστηκαν και αποσαφήνισαν τη σπουδαιότητα της διαχείρισης των απορριμμάτων μας και της ανακύκλωσης. Στη συνέχεια στην αυλή του σχολείου μίλησαν για τη συλλογή μαγειρικού τηγανέλαιου ,ως τρόπου προστασίας του περιβάλλοντος και του υδροφόρου ορίζοντα, έπαιξαν με την παρουσία ειδικής μασκότ- κούκλας και έλαβαν ως αναμνηστικό της δράσης τους από ένα πλαστικό χωνί για τη συλλογή του οικιακού τους τηγανέλαιου και φύλλο οδηγιών- πληροφοριών για τα ίδια και τις οικογένειές τους. Η δράση πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του δήμου Μοσχάτου- Ταύρου και της αρμόδιας υπηρεσίας του για την προστασία του περιβάλλοντος και αγκαλιάστηκε με μεγάλο ενδιαφέρον από τα παιδιά, που είναι άλλωστε οι μελλοντικοί διαχειριστές του πλανήτη και των προβλημάτων του.

20240312 101011 resized

20240312 083711 resized