P2252000

ΙΖΑΝΤΟΡΑ ΝΤΑΚ: Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ

Τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2018 η Β΄ τάξη πήγε στη Λυρική Σκηνή στο Κέντρο Πολιτισμού του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, για να παρουσιάσει μαζί με τους μαθητές εννέα ακόμη σχολείων την ιστορία της Ιζαντόρας Ντακ. Τα παιδιά, στα οποία είχε παρουσιαστεί δραματοποιημένο το παραμύθι της Στέλας Μιχαηλίδου για την αξία της διαφορετικότητας, είχαν αναλάβει να παρουσιάσουν ένα κομμάτι της ιστορίας μέσα από τη δική τους ματιά. Συγκεκριμένα, τα παιδιά έγραψαν το δικό τους τραγούδι, που αφηγούνταν την ιστορία της μπλε πάπιας η οποία ήθελε να γίνει χορεύτρια και τελικά τα κατάφερε κερδίζοντας το σεβασμό όλων. Το τραγούδι τους πλαισιώθηκε από το ρυθμό των αυτοσχέδιων κρουστών μουσικών οργάνων, τα οποία είχαν φτιάξει και στα οποία εικονίζονταν σκηνές από την εξέλιξη της ιστορίας. Η παρουσίαση έγινε στην αίθουσα της εναλλακτικής σκηνής και πήρε τη μορφή γιορτής, αφού η κάθε σχολική ομάδα έδειξε τη δική της πρωτότυπη δουλειά. Για μια ακόμη φορά η τέχνη κι ο πολιτισμός μας έδωσαν την αφορμή να δημιουργήσουμε, να επικοινωνήσουμε και να χαρούμε!

P2251999

P2251998