amadeus

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2018 οι μαθητές του σχολείου μας με τους δασκάλους τους είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν θεατρικές παραστάσεις κατάλληλα επιλεγμένες, ανάλογα με την ηλικία και τα ενδιαφέροντά τους.

Συγκεκριμένα τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης είδαν την παράσταση «Ο μικρός Αμαντέους Μότσαρτ. Το παιδί θαύμα» στο θέατρο «Ολύμπια».

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το ταξίδι της ζωής τού Αμαντέους Μότσαρτ, ενός παιδιού θαύματος το οποίο αγάπησε τη μουσική, ταύτισε τη ζωή του μαζί της κι έγινε ένας από τους μεγαλύτερους συνθέτες. Στόχος ήταν να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με τα πρώτα ακούσματα κλασσικής μουσικής και να τα συνδυάσουν με την παιδική ξενοιασιά.

Οι μαθητές των τάξεων Γ ΄, Δ΄ πήγαν στο θέατρο «Κάππα» και παρακολούθησαν την παράσταση « Το αγόρι με τη βαλίτσα».

Το έργο του δημοφιλέστερου συγγραφέα για παιδιά και εφήβους στη Μεγάλη Βρετανία  Μάικ Κένι επέλεξε να το ανεβάσει ο γνωστός σκιοπαίκτης και σκηνοθέτης Ηλίας Καρελλάς στην υπέροχη μετάφραση-διασκευή της Ξένιας Καλογεροπούλου.Το έργο έχει στόχο να ευαισθητοποιήσει σχετικά με το προσφυγικό ζήτημα, με τρόπο συγκινητικό αλλά και συχνά διασκεδαστικό.

Οι Ε΄ και Στ ΄τάξεις παρακολούθησαν την παράσταση « Ο Έμπορος της Βενετίας» του Σαίξπηρ στο θέατρο «Κάτω από τη γέφυρα». Πρόκειται για μια διασκευή του γνωστού σαιξπηρικού έργου που εξυμνεί τον αλτρουισμό και την άδολη φιλία, ενώ, από την άλλη, τιμωρεί το φανατισμό, την εμπάθεια, τη μικροψυχία και την απανθρωπιά. Το βασικό ερώτημα είναι αν ο «νόμος» παραμένει Νόμος, όταν στέκεται στενά στο «γράμμα» του, περιφρονώντας την ανθρωπιά και την ηθική.

Ήταν μια όμορφη μέρα για όλους μας. Τα παιδιά ευχαριστήθηκαν τις παραστάσεις και τις παρακολούθησαν με προσοχή και ενδιαφέρον.

emporos

to agori me tin valitsa