piop

Το σχολείο μας σε συνεργασία με το Πολιτιστικό Ίδρυμα του Ομίλου της Τράπεζας Πειραιώς συμμετέχει για μια ακόμη χρονιά σε δράσεις φιλαναγνωσίας και γνωριμία των μικρών μας αναγνωστών με συγγραφείς επιλεγμένων βιβλίων παιδικής λογοτεχνίας.

Έτσι τα παιδιά της Α΄ και Δ΄ τάξης επισκέφτηκαν τον φιλόξενο χώρο της παιδικής βιβλιοθήκης του Π.Ι.Ο.Π, όπου γνώρισαν τη συγγραφέα Ζωή Καρούτζου- Φράγκου και το βιβλίο της «Ο γύρος του κόσμου με ένα ζευγάρι παπούτσια». Οι μαθητές της Β΄ τάξης γνώρισαν τη συγγραφέα Μαρία Ανδρικοπούλου και και το βιβλίο της «Μύθοι στο ρυθμό της μουσικής». Τα παιδιά χάρηκαν την εμπειρία, διάβασαν μαζί με τις συγγραφείς αποσπάσματα των βιβλίων, συζήτησαν μαζί τους και ζωγράφισαν. Οι ιστορίες των βιβλίων έδωσαν τροφή για σκέψη και ποικίλες δραστηριότητες που ακολούθησαν στη σχολική τάξη.

PIOP1

piop2