FOTO1

Πώς ήταν το σχολείο τα παλιά χρόνια; Πώς πράγματα αυτονόητα σήμερα, όπως τα βιβλία, τα τετράδια, ακόμα και το κολατσιό έλειπαν από τους παππούδες και τις γιαγιάδες μας, όταν ήταν μαθητές;

Αυτά και πολλά άλλα ερωτήματα είχαν την ευκαιρία να σκεφτούν και να βρουν τις απαντήσεις τους τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης που επισκέφτηκαν στις 24-1-2023, το Μουσείο Σχολικής Ζωής στην Πλάκα.

Σε έναν χώρο που θύμιζε παλιό σχολείο από την είσοδο και σε όλα τα ειδικά διαμορφωμένα δωμάτιά του, τα παιδιά ταξίδεψαν στα παλιά χρόνια με τη βοήθεια παλιών σχολικών αντικειμένων, παιχνιδιών ρόλων και του εξαιρετικού προσωπικού του Μουσείου.

Κάθισαν σε παλιά θρανία, έβαλαν σχολικές ποδιές, έφτιαξαν μια όμορφη κατασκευή και με βιωματικό τρόπο συνειδητοποίησαν πόσα πολλά πράγματα έχουν αλλάξει στη σχολική ζωή τη δική τους σε σχέση με αυτή των γονιών και των παππούδων τους.

Η όλη εμπειρία της επίσκεψης ενθουσίασε τα παιδιά και ανέδειξε τη σημασία της μουσειακής εκπαίδευσης ακόμα και στην πρώιμη παιδική ηλικία!

FOTO3

FOTO2