istoria1

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής και μετά από πρόσκληση του ΣΕΕ Παπαδόπουλου Χαράλαμπου, πραγματοποιήθηκε ημερίδα ενδοσχολικής επιμόρφωσης για τους εκπαιδευτικούς της ΠΕ των Δήμων Μοσχάτου και Καλλιθέας την Τρίτη 14 Μαΐου, στο σχολείο μας.

Το θέμα της ημερίδας ήταν:

«Δημόσια ιστορία – σχολική ιστορία – αντιμετωπίζοντας εθνικισμούς και στερεότυπα».

Προβλήθηκαν τα ντοκιμαντέρ «Σιωπηλά Βαλκάνια», σε σκηνοθεσία Αντρέα Αποστολίδη και «Η άλλη πόλη», σε σκηνοθεσία Ηρακλή Μήλλα.

Παραστάθηκαν και εμψύχωσαν με την παρουσία τους οι:

• Αντρέας Αποστολίδης, συγγραφέας, μεταφραστής, σκηνοθέτης και
  • Ηρακλής Μήλλας, κοινωνικός επιστήμονας, συγγραφέας, πανεπιστημιακός.

Μετά την προβολή της ταινίας, οι δημιουργοί μίλησαν για το σκεπτικό και την πορεία σύνθεσης και ολοκλήρωσης των ταινιών που προβλήθηκαν, ενώ οι εκπαιδευτικοί έθεσαν προβληματισμούς σχετικά με τον τρόπο και τις μεθόδους κατασκευής του «άλλου» στα βιβλία της σύγχρονης ιστορίας που διδάσκονται τα παιδιά μας στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση.

Έγινε σε όλους φανερό ότι οι λαοί της Ελλάδας και των άλλων βαλκανικών χωρών φέρουν μνήμες από τον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο με τέτοιον τρόπο ώστε τα στερεότυπα των Βαλκανίων να έχουν επηρεάσει τη μελέτη της ιστορίας.

Όπως αναφέρθηκε από πολλούς ομιλητές, η αλήθεια δεν είναι μόνο μία, αλλά περιλαμβάνει και συντίθεται από τις πολλές και διαφορετικές κατακερματισμένες όψεις της. Καλό θα είναι -αν θέλουμε τα παιδιά μας να καλλιεργήσουν την κριτική τους σκέψη- να τα ωθούμε στην εύρεση των πηγών και τον γόνιμο διάλογο μαζί τους.

dhmosia_istoria002
dhmosia_istoria003