kalok1

Καλοκαιρινές γιορτές του σχολείου μας

Έφτασε και φέτος η ώρα που η σχολική χρονιά έφτασε στο τέλος της!

Κάποιες από τις τάξεις του σχολείου παρουσίασαν γιορτές γεμάτες κέφι, δροσιά και ζωντάνια για να μας αποχαιρετήσουν.

Στις 7 Ιουνίου η Α’ τάξη του σχολείου μας παρουσίασε στα πλαίσια του Φεστιβάλ Δήμου Μοσχάτου-Ταύρου, αλλά και στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού Προγράμματος «Το περιβάλλον μέσα από τα παραδοσιακά παιχνίδια», θεατρική παράσταση με τίτλο «Θαρρώ πως ήταν χτες».

Τα πρωτάκια μας γέμισαν νοσταλγία και γλυκές αναμνήσεις από τα παιχνίδια που παίζαμε όταν ήμασταν παιδιά. Μέσα σ’ αυτά τα παιχνίδια κρύβονται η ερευνητικότητα, η φαντασία, η κίνηση, το γέλιο και η αγάπη για τη φύση και τη ζωή. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά και στη δασκάλα τους κ. Σταματία Γκουγκουλούλη!!!

P6062182  P6062186

P6062192

P6062195

Στις 4 Ιουνίου το απόγευμα, τα δευτεράκια μας παρουσίασαν μέρος της δουλειάς που έκαναν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στα προγράμματα της κυκλοφοριακής αγωγής και φιλαναγνωσίας.

Μας έδωσαν συμβουλές κυκλοφοριακής αγωγής, έγιναν μικροί δημοσιογράφοι, παρουσίασαν βιβλία που διάβασαν, μοίρασαν τη σχολική εφημερίδα που ετοίμασαν με τίτλο «Τα Δευτεράκια» και τέλος τραγούδησαν και χόρεψαν καλωσορίζοντας το καλοκαίρι. Στη γιορτή παραβρέθηκε και η συγγραφέας Μαρία Ανδρικοπούλου. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά αλλά και στη δασκάλα τους την κ. Βίκυ Παναγοπούλου!!!

P6032143    P6032144

P6032148

Η Γ΄ τάξη παρουσίασε μια θεατρική παράσταση στηριγμένη στην Ιλιάδα του Ομήρου με αναφορές στην σημερινή ζωή. Τα παιδιά μας έγιναν μικροί ηθοποιοί και μας εξέπληξαν με το ταλέντο τους. Ντύθηκαν θεοί και θεές, πρόσφεραν απλόχερα το γέλιο σε μικρούς και μεγάλους μέσα από έξυπνες και χιουμοριστικές ατάκες. Στο τέλος τραγούδησαν και μας αποχαιρέτησαν για τη φετινή χρονιά. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά αλλά και στη δασκάλα τους την κ. Δουλφή Ελευθερία!!!

Η γιορτή της Γ’ τάξης είχε και δεύτερο μέρος, αλλά στα Αγγλικά! Τα παιδιά με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού των αγγλικών κ. Κωνσταντίνας Καρπούζη μετέφεραν σε θεατρικό δρώμενο τον μύθο του Αισώπου «Η γάτα και το Ποντίκι», με τίτλο στην αγγλική γλώσσα «Bellathecat». Τα παιδιά το χάρηκαν πολύ και μας εντυπωσίασαν όλους. Μίλησαν αγγλικά, χόρεψαν και τραγούδησαν. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά αλλά και στην εκπαιδευτικό κ. Κωνσταντίνα Καρπούζη!!!

foto1   foto3