PC172320

«Φρικαντέλα: η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα», του Ευγένιου Τριβιζά, ήταν το βιβλίο, στο οποίο βασίστηκε η φετινή γιορτή των παιδιών της Α΄ τάξης του σχολείου μας. Οι μικροί μας μαθητές με προσοχή κι επιμέλεια προετοίμασαν την παράστασή τους, την οποία και παρουσίασαν στην αίθουσα εκδηλώσεων στις 18-12-2018, όπου τους είδαν και τους χειροκρότησαν οι γονείς τους και πολύς ακόμα κόσμος. Το κείμενο, που ήταν διασκευή του παραπάνω βιβλίου, έδωσε την αφορμή στα παιδιά να έρθουν σε επαφή με παραδοσιακά κάλαντα από διάφορα μέρη της Ελλάδας και με πολύ χιούμορ να κάνουν πλήθος λεκτικά παιχνίδια, βασισμένα στο δίπολο καλό – κακό. Τόσο τα παιδιά και η δασκάλα τους, όσο και οι θεατές χάρηκαν την εμπειρία της πρώτης τους γιορτής στο Δημοτικό και ήρθαν ένα βήμα πιο κοντά στις γιορτές. Μπράβο σε όλους τους μικρούς μας ηθοποιούς! Χρόνια πολλά!

PC172324

PC172336