ΠΕΡΑΣΕ ΚΙΟΛΑΣ ΕΝΑΣ ΧΡΟΝΟΣ?

Ήταν 1 Απριλίου του 2016, όταν άνοιξε για πρώτη φορά η βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Από τότε και κάθε μέρα στο δεύτερο διάλειμμα ο πρώτος όροφος γεμίζει παιδιά. Παιδιά του 4ου και του 5ου , παιδιά- αναγνώστες και παιδιά- βιβλιοθηκάριοι, που δανείζουν και δανείζονται βιβλία, ανταλλάσσοντας μια ευχή: « Καλό Διάβασμα

biblio

Έτσι, σήμερα ολοκληρώθηκαν οι δράσεις, που έγιναν ως αφιέρωμα στη φετινή Παγκόσμια Ημέρα Παιδικής Λογοτεχνίας με επίκεντρο τη Βιβλιοθήκη μας.

Τα παιδιά της Α΄ τάξης εικονοποίησαν τίτλους, ήρωες και ηρωίδες καλούς και κακούς, αντικείμενα και ζώα από αγαπημένα τους παραμύθια. Αργότερα, είχαν την ευκαιρία να ακούσουν ένα παραμύθι που τους διάβασε η δασκάλα τους στη βιβλιοθήκη αγκαλιά με ένα λούτρινο ζωάκι.

Τα παιδιά της Β΄ τάξης έκαναν παρουσίαση του βιβλίου «Ένα βιολί διηγείται την ιστορία του» της Νάνση Τουμπακάρη. ?Έγινε παρουσίαση από το μουσικό Δημήτρη Κώτσικα (δάσκαλο κλαρίνου στο Μουσείο Λαϊκών Οργάνων ?Φοίβος Ανωγειανάκης?). Συμμετείχε και ο μαθητής της Στ΄ τάξης Ευγένιος Μπάρδης που έπαιξε βιολί.

Τα παιδιά της Γ΄τάξης ζωγράφισαν το αγαπημένο τους βιβλίο, το παρουσίασαν στους συμμαθητές τους και στόλισαν την τάξη με τις δημιουργίες τους.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄τάξης εργάστηκαν με ζήλο και ετοίμασαν παρουσιάσεις των βιβλίων που αγαπούν, των ηρώων του καθενός, των περιπετειών που περνούν οι ήρωες. Όλα αυτά τα παρουσίασαν με κατασκευές εμπνευσμένες από τις σελίδες των βιβλίων. Σκηνικά κανονικά που στόλισαν ένα ταμπλό του ισογείου.

Οι μεγαλύτεροί μας μαθητές και μαθήτριες τέλος, της Ε ΄τάξης παρουσίασαν στα μικρότερα παιδιά της Γ΄ και Δ΄ τάξης βιβλία που διάβασαν κι αγάπησαν. Έγιναν ομιλητές, απάντησαν σε ερωτήσεις και μετέδωσαν στα μικρότερα παιδιά τον ενθουσιασμό και την αγάπη τους για διάβασμα.

Όλοι θυμηθήκαμε με αφορμή τις δράσεις των παιδιών πως?

το βιβλίο μας ανοίγει ένα παράθυρο στον κόσμο της φαντασίας.

015025026st1unnamed