IMG-2V

Ο σκοπός του Συλλόγου για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας ΑΡΧΕΛΩΝ, από το 1983, είναι η προστασία των θαλάσσιων χελωνών και των βιοτόπων τους. Από το 1985 ο ΑΡΧΕΛΩΝ διεξάγει ένα πολύπλευρο εκπαιδευτικό έργο σε όλη την Ελλάδα με παρουσιάσεις σε μαθητές και διακίνηση φορητών εκπαιδευτικών πακέτων στα σχολεία. Έτσι η Καρέττα έγινε το γνωστότερο από τα άγρια ζώα της πατρίδας μας και το σύμβολο της ζωής που απειλείται με εξαφάνιση. Στόχος του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Αγωγής είναι, χρησιμοποιώντας το παράδειγμα της χελώνας, να κάνει κατανοητές τις βασικές λειτουργίες της φύσης και τη θέση του ανθρώπου μέσα σ’ αυτή, θεωρώντας κοινή παραδοχή ότι «όλοι μοιραζόμαστε την ίδια γη». Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης τηρήθηκαν όλα τα υγειονομικά μέτρα προστασίας για τον COVID-19, οι μετακινήσεις των παιδιών έγιναν με διαφορετικά λεωφορεία και έγινε ξεχωριστή παρουσίαση για κάθε τμήμα.

IMG-1V