byz museum 001

"Χριστούγεννα στο Βυζαντινό Μουσείο"

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Σήμερα 20/12/2017 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων της Β΄ Τάξης και των δυο σχολείων έγιναν οι μικροί επισκέπτες του που κατασκεύασαν χριστουγεννιάτικες κάρτες και στολίδια με αφετηρία βυζαντινές και μεταβυζαντινές εικόνες και άλλα επιλεγμένα αντικείμενα από τις Συλλογές του Μουσείου, τα οποία εικονογραφούν διαφορετικά επεισόδια από την αφήγηση της Γέννησης.

Στην αίθουσα της επτανησιακής σχολής του 16ου και 17ου αιώνα τα παιδιά επικεντρώθηκαν σε μια συγκεκριμένη μεταβυζαντινή εικόνα της Γέννησης και αφηγήθηκαν με τη βοήθεια των ειδικών του Μουσείου την ιστορία της. Αφηγηματικά στοιχεία, όπως το άστρο, η πορεία των Μάγων, το σπήλαιο, η Παναγία, το θείο βρέφος, οι βοσκοί, ανακλήθηκαν με τη βοήθεια των εικόνων στη φαντασία των παιδιών, ζωντανεύοντας ξανά την ιστορία της γέννησης, όπως μας έχει δοθεί από τα ευαγγέλια της εκκλησίας και άλλα στοιχεία των απόκρυφων ευαγγελίων του ψευδοΜατθαίου και του Ιακώβου που επικράτησαν και αξιοποιούν οι αγιογράφοι στον συγκεκριμένο εικονογραφικό τύπο της γέννησης.

Στη συνέχεια τα παιδιά μεταφέρθηκαν στη φορητή εικόνα της προσκύνησης των Μάγων όπου ξεχώρισαν όχι μόνο τους μάγους αλλά και τη συνοδεία τους, εικονογραφικά στοιχεία που βοήθησαν τα παιδιά να κατανοήσουν τη σπουδαιότητα και την κοινωνική θέση των αστρονόμων της εποχής, καθώς και των δώρων που πρόσφεραν στον μικρό Χριστό (χρυσό, λιβάνι και σμύρνα).

b 2199 13158

Η Προσκύνηση των Μάγων, Εμμανουήλ Τζάνες, 1667, Επτάνησα

Τέλος, τα παιδιά ζωγράφισαν μια χριστουγεννιάτικη κάρτα που παρίστανε τη Φυγή στην Αίγυπτο σύμφωνα με το επισμαλτωμένο πλακίδιο που παρατήρησαν στην προθήκη του Μουσείου.

byz chr cart

Πήραν κι ένα χριστουγεννιάτικο στολιδάκι για να κόψουν: έναν κώνο που αναπαρίστανε τη γέννηση! Πέρα από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, τα παιδιά ειχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα από τα σημαντικότερα Μουσεία της χώρας μας, το Βυζαντικό και Χριστιανικό Μουσείο των Αθηνών, και να έρθουν σε μια πρώτη επαφή με τους χώρους και τα εκθέματά του.

byzmuseum 007

byzmuseum 008