Καταγραφή

Το σχολείο μας γιόρτασε, όπως κάθε χρόνο τη γιορτή του παιδικού βιβλίου με ευχάριστες δράσεις.

Α΄ τάξη

Έτσι τα παιδιά της Α΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν, στο χώρο της βιβλιοθήκης, τη μουσική ακρόαση του παραμυθιού « Το αυγό λαγός», της Σοφίας Μαντουβάλου σε εικονογράφηση Ανδρέα Καράμπελα. Τις διασκεδαστικές μεταμορφώσεις του ήρωα – αυγού συνόδεψε η μουσικός του σχολείου μας με ταιριαστές μελωδίες στο αρμόνιο, κάνοντας την ιστορία ακόμα πιο ζωντανή κι αστεία. Επιπλέον τα παιδιά παρακολούθησαν σε βίντεο και μετά διάβασαν το βιβλίο «Η βιβλιοθηκάριος της Βασόρας- Μια αληθινή ιστορία από το Ιράκ» με κείμενα και εικονογράφηση της JeanetteWinter. Στη συνέχεια ακολούθησαν ποικίλες δραστηριότητες, που ολοκληρώθηκαν με εικαστικές δημιουργίες.

Β΄ τάξη

Η Β΄ τάξη συναντήθηκε με τη συγγραφέα κ. Φιλομήλα Βακάλη- Συριαννοπούλου και γνώρισαν το βιβλίο της «Κόκκινη κλωστή δεμένη από μετάξι». Η παρουσίαση έγινε στη βιβλιοθήκη του σχολείου, όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και παραμύθια από άλλες χώρες ενώ ασχολήθηκαν ιδιαίτερα και με κινέζικα παραμύθια. Στη συνέχεια τα παιδιά συζήτησαν, έφτιαξαν καπελάκια και ζωγράφισαν.

Γ΄ τάξη

Με τη συγγραφέα κ. Φιλομήλα Βακάλη- Συριαννοπούλου συναντήθηκε και η Γ΄ τάξη και οι μαθητές γνώρισαν το βιβλίο της «Ρόμπολο, το προσφυγάκι του δάσους». Το βιβλίο ήταν αλληγορικό και η συγγραφέας μίλησε στα παιδιά για την προσφυγιά και την ειρήνη. Στο τέλος τα παιδιά δημιούργησαν μια αφίσα αφιερωμένη στο βιβλίο και την ειρήνη.

Δ’ ΤΑΞΗ

Έγινε αφιέρωμα στα κόμικς. Τα παιδιά έφεραν από το σπίτι διάφορα κόμικς , διαβάστηκαν κόμικς στη Γλώσσα και στο ανθολόγιο και διέκριναν τα βασικά σημεία που πρέπει να έχει ένα κόμικ. Στη βιβλιοθήκη του σχολείου έψαξαν και βρήκαν και εκεί κάποια κόμικς. Τέλος έφτιαξαν είτε ατομικά είτε σε ομάδες τα δικά τους κόμικς .

Ε΄ ΤΑΞΗ

Η δράση μας ονομάστηκε «Παραμυθοσαλάτα »

Τα παιδιά επέλεξαν τους αγαπημένους τους ήρωες παραμυθιών και παιδικών βιβλίων . Έπειτα κατασκευάσαμε ένα σακί , τους βάλαμε μέσα και τέλος , ή κάθε ομάδα επέλεξε τους ήρωες που ήθελε από το σακί και έφτιαξε μια αστεία ιστορία , μπερδεύοντας ήρωες και γεγονότα.

ΣΤ΄ ΤΑΞΗ

Έγινε αφιέρωμα στον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν . Οι μαθητές δανείστηκαν βιβλία του από την βιβλιοθήκη του σχολείου .

Διαβάστηκαν αποσπάσματα από τα βιβλία του συγγραφέα στην τάξη και ακολούθησε δραματοποίηση επιλεγμένων κομματιών από τους μαθητές .

ff

da1