NIARXOS2

Την Πέμπτη 21-12-2023 οι   μαθητές της Ε και Στ τάξεων του σχολείου μας επισκεφτήκαν την Εθνική Βιβλιοθήκης της Ελλάδος στο Ίδρυμα Σταύρος   Νιάρχος .

Εκεί έλαβαν μέρος στο πρόγραμμα :

¨Καινούριος φίλος στη βιβλιοθήκη¨

Τα παιδιά γνώρισαν τον Σιλάν με το κουτί του, τον Μελάκ που είναι μόνος, τον Φερεϋντούν με τον χαρταετό του, τον Ναβίντ που δεν ήρθε για διακοπές, την Αϊσέ το «σκληρό καρύδι», τον Μπαντάουι, τον πρίγκιπα Αμίρ, τη Ζαχρά και τον Νικόλα, τη Νουρ, τον Σαιντ, τη Μαλάλα… Διάβασαν τις ιστορίες τους, τις περιπέτειες τους, τα ταξίδια τους, έμαθαν να ξεχωρίζουν τις έννοιες του «πρόσφυγα» και του «μετανάστη» έμαθαν για τον τόπο τους, τη χώρα τους. Μια «συνάντηση» γνωριμίας με αληθινούς ήρωες που ζουν δίπλα μας ή λογοτεχνικούς που ζουν στα ράφια της βιβλιοθήκης .

NIARXOS1

NIARXOS3