φωτο ΒΙΒΛΙΟ

Εκδηλώσεις του σχολείου μας για τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας βιβλίου

Η Παγκόσμια ημέρα βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς  Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.
Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (Ιnternational Board on Books for Young People – ΙΒΒΥ) το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, με σκοπό να τονίσουν την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της.

Τα παιδιά του σχολείου μας γιόρτασαν τη μέρα αυτή, μετά το Πάσχα, λόγω των πασχαλινών διακοπών, δείχνοντας την αγάπη τους και το ενδιαφέρον τους για το βιβλίο και το διάβασμα. Σε όλες τις τάξεις τα παιδιά διάβασαν βιβλία παιδικής λογοτεχνίας, συζήτησαν και δραματοποίησαν σκηνές από τις ιστορίες των βιβλίων και στο τέλος ζωγράφισαν. Επιπλέον το σχολείο μας συμμετείχε και στις εξής εκδηλώσεις:

4η Γιορτή βιβλίου

Η Α΄ και η Β΄ τάξεις του σχολείο μας συμμετείχαν στην 4η Γιορτή βιβλίου που διοργάνωσε το Πνευματικό Κέντρο Μοσχάτου-Ταύρου, η Δημοτική Βιβλιοθήκη και τα Δημοτικά σχολεία του Μοσχάτου διοργάνωσαν την Παρασκευή 20 Απριλίου 2018, στο Πολιτιστικό Κέντρο Μοσχάτου.Οι μικροί μαθητές μας παρουσίασαν μουσικοχορευτικά δρώμενα, και δραματοποίηση παραμυθιών. Πιο συγκεκριμένα:

Η Α΄τάξη παρουσίασε:

«Το παράπονο των παλιών παιχνιδιών» της Λένας Χρηστίδου.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Σταματία Γκουγκουλούλη

Η Β΄ τάξη παρουσίασε:

«Ιζαντόρα Ντακ: ένα παραμύθι για τη διαφορετικότητα» της Στέλλας Μιχαηλίδου.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ευριδίκη Παναγοπούλου

DSC 0064Γ